Oromedica

Nowoczesne badanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej

W gabinecie okulistycznym Oromedica zakupiliśmy nowoczesne urządzenie do badania ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jest to tonometr Tono – Vera firmy Reichert.

Kiedy wykonuje się badanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej?

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego jest jednym z podstawowych diagnostycznych badań okulistycznych. Wykonujemy je rutynowo, jednak częściej u pacjentów, u których podejrzewa się jaskrę oraz nadciśnienie oczne. Badanie wykonuje się również w ramach kontroli po zabiegach na gałce ocznej. Samo badanie, niezależnie od zastosowanej metody, jest bezpieczne i zazwyczaj nie niesie za sobą ryzyka powikłań.

W jaki sposób badamy ciśnienie wewnątrz oka?

Do pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej wykonuje się badanie zwane: tonometrią. W Oromedice wykorzystujemy do tego bezbolesne i bezpieczne urządzenia: tonometr Tono -Vera firmy Reichert oraz tonometr aplanacyjny firmy Keeler.

Jak działa tonometr aplanacyjny?

Tonometria aplanacyjna jest najlepszą i najdokładniejszą metodą pomiaru ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Wykorzystuje ona prawo fizyki mówiące o tym, że siła potrzebna do spłaszczenia kuli i powierzchnia tego spłaszczenia, określają nam ciśnienie wewnątrz tej kuli. Tonometr Tono – Vera firmy Reichert jest urządzeniem, wykorzystującym technologię tonometrii łagodnego odbicia, eliminując potrzebę wykonywania znieczulenia miejscowego. Sprawia to że badanie jest szybkie i bezinwazyjne. Jest to szczególnie ważne podczas badania dzieci.